-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-12-03
Stało się, jest decyzja EBC w sprawie stóp procentowych i rozszerzenia programu QE. Stopa depozytowa została obniżona, a program skupu aktywów przedłużony do połowy przyszłego roku. Prezes SNB będzie musiał podjąć trudną decyzję o interwencji, ale wydaje się, że Szwajcarzy są już gotowi na podjęcie kroków w celu sztucznego obniżenia kursu franka.
Jesteśmy już po decyzji EBC, od 9 grudnia stopa depozytowa będzie niższa o 10 punktów bazowych, co oznacza, że oprocentowanie wyniesie minus 0,3 proc. Przedłużony został program QE. Reakcja rynku była zgodna z przewidywaniami, eurodolar poszybował w górę. Kurs euro wobec złotego wzrósł do 4,31 zł, podrożał także frank, osiągając okolice 3,96 zł. Szwajcarzy mają problem. Bankom nie będzie się opłacało trzymać depozytów, pieniądze w założeniu trafić mają na rynek i stymulować gospodarkę. Szwajcarzy boją się. Inwestorzy poszukają atrakcyjniejszych opcji. Część z nich zainteresuje się walutami rynków wschodzących, ale awersja do ryzyka wciąż jest spora, zatem rozsądnym wyjściem będzie dla nich frank szwajcarski. Wzrost zainteresowania frankiem doprowadzi do jego umocnienia a to nie jest na rękę szwajcarskiej gospodarce.
Szwajcarzy boją się dalszego wzrostu wartości franka. Podkreślają, że ich waluta jest znacznie przewartościowana. Wysoki kurs franka niepokoi też ‘frankowiczów’. Raporty gospodarcze są jednoznaczne, szwajcarska gospodarka jest w stagnacji. Eksport maleje, wyjątkiem są dobra, które trudno jest w krótkim czasie zastąpić tańszymi odpowiednikami, np. leki szwajcarskich koncernów.
Prezes SNB od dłuższego czasu podkreśla gotowość do sztucznego obniżenia kursu franka. Zadowoleni powinni być frankowicze. Interwencja jeśli nie obniży szybko kursu franka, to przynajmniej zatrzyma jego marsz na północ. Co mogą zrobić Szwajcarzy? Mogliby np. zacząć skupować euro albo kolejny raz obniżyć stopę depozytową.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto