-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2013-12-17
Na spokojnej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD minimalnie zwyżkował do 1,3780. Polska waluta zyskała względem dolara oraz pozostała stabilna w stosunku do euro. Cena dolara zniżkuje poniżej 3,03, a EUR/PLN konsoliduje się na 4,1730.
Dziś z danych makro poznamy inflację CPI z Wielkiej Brytanii (10:30) – będzie to pierwsza z serii publikacji z brytyjskiej gospodarki zaplanowanych na ten tydzień, indeks Instytutu ZEW (11:00), obrazujący sentyment niemieckich ekspertów z branży finansowej oraz indeks nastrojów w branży nieruchomości USA – NAHB (16:00). Z kolei z rodzimej gospodarki opublikowane zostaną dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w listopadzie (14:00). Choć kalendarz danych makroekonomicznych na wtorek pęka w szwach, to oczekujemy, że notowania będą miały dość spokojny przebieg nie tylko ze względu na zmniejszającą się wraz ze zbliżaniem się okresu świątecznego zmienność, ale przede wszystkim z powodu jutrzejszego posiedzenie FOMC. Mimo wzrostu prawdopodobieństwa ograniczenia tempa skupu aktywów, nie spodziewamy się by władze monetarne zdecydowały się na tek krok już teraz. W zamian otrzymamy natomiast jasny komunikat, że dni QE w obecnym kształcie są policzone. Więcej na ten temat w Raporcie z Cyklu Opinie: Policzone dni ilościowego luzowania.
Od kwietnia tego roku obserwujemy stale polepszające się dane z rynku pracy. Co prawda przez cały ten rok zatrudnienie spadało, jednak kwiecień stanowił przełamanie negatywnej tendencji coraz mocniejszego spadku liczby zatrudnionych. Prognozujemy, że w listopadzie zatrudnienie nie zmniejszy się w ujęciu rocznym po raz pierwszy od dwunastu miesięcy. Co prawda rynek szacuje, że zatrudnienie już w listopadzie wzrosło o 0,1 proc. r/r, jednak naszym zdaniem liczba zatrudnionych pozostanie taka sama jak w analogicznym okresie roku poprzedniego. Uważamy, że tradycyjnie dane z Polski nie wpłyną na notowania par złotowych – zwłaszcza wobec oficjalnego zobowiązania RPP do utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie przynajmniej do połowy przyszłego roku.
Seria publikacji danych makro z Wielkiej Brytanii, która czeka nas w tym tygodniu powinna podtrzymać obraz powolnej kontynuacji wzrostu gospodarczego przy spadającej inflacji. Dynamika wzrostu cen stopniowo spada od czerwca bieżącego roku. Konsensus odnośnie dzisiejszego odczytu zakłada jednak pozostanie inflacji CPI na poziomie 2,2 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt zgodny z konsensusem nie powinien znacznie wpłynąć na notowania funta szterlinga, zwłaszcza wobec zobowiązania władz monetarnych do utrzymywania luźnej polityki pieniężnej do momentu spadku bezrobocia do 7 proc. (BoE szacuje, że będzie to połowa 2015 roku). W kontekście kursu GBP/USD kluczowe będą jutrzejsze dane o bezrobociu oraz decyzja Fed ws. ograniczenia luzowania ilościowego.
Autor:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto